۱۳۹۳ مهر ۳, پنجشنبه

رقابت محققین ایرانی برای دستیابی به جایزه موسوم به آینده روشن برای برترین تحقیق

افتخاری دیگر برای ایران و در یک رخداد علمی کم نظیر در بین ۳ نامزد تصاحب تحقیق برتر دانشگاه هاروارد تحت عنوان جایزه موسوم به آینده روشن BRIght Futures Prizes  نام ۲ ایرانی چشم نوازی میکند این جایزه علاوه بر نشان افتخار برترین تحقیق سال ۲۰۱۴حاوی یکصد هزار دلار آمریکا وجه نقد میباشد.
یکی از ۲ کاندید دکتر نسیم عنابی وهمکارانشان دکتر علی خادم‌حسینی و افشین عامری و مهدی نیکخواه محققین ایرانی بیمارستان زنان بریگهام میباشد که توانستند برای اولین بار با استفاده از مواد انسانی، بافت قلب مصنوعی تولید کنند که عملکردهای بافت طبیعی قلب را کاملا تقلید می‌کند. این پژوهش می‌تواند شیوه درمان اثرات مخرب ناشی از بیماری های قلبی که یکی از دلایل اصلی مرگ افراد مبتلاست را ارتقا بخشد.
دکتر نسیم عنابی و همکاران ایرانی
وکاندید دیگر دکتر هادی شفیعی محقق در بخش مهندسی پزشکی درآزمایشگاه پزشکی بیمارستان زنان بریگهام است، که چندی قبل جایزه خدمات ملی تحقیقات روت ال کریشتین را ازموسسه ملی بهداشت (NIH) دریافت کرد.این جایزه مربوط به  تحقیقات وی در مورد دستگاه نابود کننده و تقلیل دهنده ویروس HIV ﴿ایدز﴾ میباشد. تحقیقات وی متمرکز است برروی دستیابی به فن آوری ساخت دستگاهی که پس از آزمایش روی یک نمونه خونی و تشخیص ویروس HIV به سرعت آن را تقلیل داده وحتی نابود کند.
 دکترهادی شفیعی 
 این دوشیوه نوین در حال حاضر کاندید دریافت جایزه شده است. ادامه این تحقیق به منظور تجاری سازی و همگانی کردن آن منوط به دریافت این جایزه می‌باشد.
ایرانیان و فارسی زبان ها از سراسر دنیا میتوانند با ورود به سایت و انتخاب یکی ازاین دو پژوهش راه را برای ادامه این تحقیقات هموار نموده و به پر آوازه نمودن نام دانشمندان ایرانی کمک کنند.
لینک شرکت در رأی گیری
توضیحات دکنر نسیم عنابی در مورد تولید بافت انسانی قلب مصنوعی
توضیحات دکتر هادی شفیعی در مورد دستگاه نابود کننده و تقلیل ویروس HIV

۱۳۹۳ شهریور ۳۰, یکشنبه

ابداع نرم افزار نفوذ به تخیلات نقاشان توسط بابک صالح دانشمند جوان ایرانی

بابک صالح به همراه گروه تحقیقاتی اش از دانشگاه راتجرز آمریکا با بهره گیری از آخرین تکنیک‌های پردازش تصویربه تجزیه‌وتحلیل صدها اثرنقاشی ازهنرمندان بسیار قدیمی تا نسبتاً جدید پرداخته اند که عمده این کار به وسیله نرم افزاری انجام می شود که توسط این دانشمند جوان ایرانی ابداع  گردیده است.آنچه که بابک صالح و تیم تحقیقاتی دانشگاه راتجرز آمریکا در نیوجرسی موفق به ابداع آن شده اند در زمره عجیب ترین دستاوردهای علمی آغاز هزاره سوم به شمار می آید. درحقیقت برنامه طراحی شده توسط این محققان شباهت های موجود میان نقاشی ها و طراحی های مختلف را شناسایی می کند.
با استفاده از این فناوری نوین حتی می توان توانایی های خاصی را که به گفته هنرمندان نقاش در درون فضا، بافت، فرم، شکل، رنگ آنها وجود دارد، شناسایی کرد.برای مثال شباهتهایی بین کارهای کلیمت،‌ پیکاسو و براک شناسایی شد. همچنین این نرم‌افزار دریافت که «پرتره پاپ اینوسنت دهم» اثر دیه‌گو ولاسکز از شباهتهای آشکاری با نقاشی فرانسیس بیکن موسوم به «بررسی پرتره پاپ اینوسنت دهم ولاسکز» برخوردار بود.
در این بررسی تیم تحقیقاتی دکتر صالح بیش از ۱۷۰۰ نقاشی و طراحی متنوع را بر اساس مشخصه های بصری گوناگون طبقه بندی کردند.  این دسته بندی شامل طراحی های ساده تا نقاشی های پیچیده و ظریف می شود. آنها مقایسه های فراوانی میان این آثار هنری انجام دادند و اطلاعات به دست آمده از این طریق را در قالب برنامه ای رایانه ای سازمان دهی کردند.  نتایج مطالعات این محققان در گزارشی با عنوان ” به سوی کشف خودکار تأثیرگذاری هنری”  منتشر شده است.
محققان بر این باورند که در گذشت زمان، به خصوص در دو قرن اخیر به جهت بروز تحولات گسترده اجتماعی، طرز تفکر نقاشان و طراحان نیز متحول شده که این موضوع می توانسته بر احساسات و تخیلاتشان در حین ترسیم آثاری تأثیرگذار باشد و اکنون با استفاده از این برنامه رایانه ای می توان به آنچه که در فکر پدیدآورندگان آثار هنری می گذرد دست یافت.
 لازم به ذکر است که این پروژه هم اکنون زیر نظر بابک صالح و تیم تحقیقاتی در دانشگاه راگترز در مسیر تکمیل شدن میباشد.

۱۳۹۳ شهریور ۱۶, یکشنبه

نادر انقطاع موفق به دریافت نشان "بالتازار" از اتحادیه جهانی علوم رادیویی شد

 این نشان طلا در سمیناری با حضور بزرگان عرصه علوم رادیویی و نانو درشهر پکن به تاریخ ۱۷ اوت به ایشان اهدا شد. پروفسور نادر انقطاع،كه پيش از اين به دليل ابداع شيوه اي براي غير قابل رويت كردن اجسام جزو 50 شخصيت برجسته سال در حوزه علوم، اقتصاد و فناوري معرفي شده بود، با همكاري فرزانه افشين منش، دانشجوي دكتراي دانشگاه استنفوردبا ايجاد
پوششي از فلز بازتابنده كه مي تواند موجب نامرئي شدن بشود، دستگاه تشخيص نور نامرئي را اختراع كردند كه مي تواند بدون ديده شدن ببيند.  او هم اکنون استاد ندویل رمسی در دانشگاه پنسیلوانیا، در فیلادلفیا، پنسیلوانیا، ایالات متحده است و با دانشکده‌های مهندسی برق و سیستم‌ها، مهندسی پزشکی، فیزیک و نجوم همکاری دارد.
 نادر انقطاع از پیشتازان رشته نانو تکنولوژی در جهان محسوب می‌شود. تحقیقات او در زمینه متامواد و نقش نور در نانو تکنولوژی، بر رشته‌های متعددی از نجوم و علوم کامپیوتر گرفته تا پزشکی و فنون ارتباطات تأثیر گذاشته است. او مشارکت‌های مهمی در زمینه‌های متامواد، اپتیک تبدیل، اپتیک پلاسما، نانوفوتونیک، فوتونیک گرافین، نانومواد، اپتیک نانوسکیل، نانو آنتن‌ها و آنتن‌های مینیاتوری انجام داده است.
نادر انقطاع (متولد ۸ اکتبر، ۱۹۵۵ در چهارراه عزیزخان، خیابان حافظ تهران) دانشمند ایرانی-آمریکایی است  او مدرک لیسانس خود را از دانشگاه تهران، ایران و فوق لیسانس و دکترای خود را از مؤسسه فناوری کالیفرنیا دریافت کرد. او از ۱۹۷۸ به ایالات متحده مهاجرت کرد. جوایز : مدال طلای بالتازار ون در پل اتحادیه جهانی علوم رادیویی، (۲۰۱۴) جایزه الکترومغناطیس مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک،(۲۰۱۲) فلوی مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک، (۱۹۹۶)

۱۳۹۳ شهریور ۱۳, پنجشنبه

فیزیکدان ایرانی"رامین گلستانیان" مدال (Holweck) سال ۲۰۱۴ را دریافت کرد.

رامين گلستانيان، دانشمند ايرانی موفق به دريافت جايزه ۲۰۱۴ هول‌وک در رشته فيزيک شد.جایزه و نشان رامین گلستانیان روز چهارشنبه ۲۷ اوت در مراسمی در فرانسه به او داده شد.وی این جایزه را که شامل یک مدال طلا و ۳۰۰۰ یورو وجه نقد بود از دستان آلن فونتین و فرانسیس ساندرز مدیران انجمن فیزیک فرانسه و انگلیس وطی مراسمی که با سخنرانی رامین گلستانیان همراه بود در دانشگاه دکارت پاریس دریافت کرد.
مدال "هول‌وک" ، از جوایز عمده جهانی در رشته فیزیک است که هر سال در انتخاب مشترک انجمن فیزیک بریتانیا و انجمن فیزیک فرانسه به یک فیزیک‌دان می‌رسد. این نشان یکی از چهار مدالی است که این دو انجمن به فیزیک‌دانان می‌دهند و به طور چرخشی به پژوهشگرانی داده می‌شود که در بریتانیا و فرانسه مستقر هستند.
طبق اعلام انجمن‌های فیزیک بریتانیا و فرانسه، این نشان به دلیل “نقش پیش‌تاز رامین گلستانیان در زمینه مواد نرم فعال و به خصوص شناگران میکروسکوپی و ذرات کولوییدی فعال” به او می‌رسد.
به نوشته وبسایت انجمن فیزیک ایران، آقای گلستانیان کارشناسی فیزیک را در دانشگاه صنعتی شریف خوانده و سپس برای کارشناسی ارشد و دکتری، در دانشگاه تحصیلات تکمیلی زنجان ادامه داده است.  او پس از آن مدتی در هیات علمی همان دانشگاه بوده است.  این فیزیک‌دان در حال حاضر استاد فیزیک دانشگاه آکسفورد است.
این جایزه به یادبود “فرناند هول‌وک”، فیزیک‌دانی که در زمان اشغال فرانسه توسط نازی‌ها در جنگ جهانی دوم در دست گشتاپو شکنجه و کشته شد، به اسم او نام‌گذاری شده است.